Resultat SM-kval 2014

Jättebra resultat på SM-kvalet 5 hundar gick till pris.

Vi säger grattis till Lundbergs Sacko, och Leif lundberg, som segrade och blev den hund som går till SM.

Raikukorven Wilda Krutabackens Birk Ålbolandets Hasu, Åskberghets Focus, går till Finnkampen.

Tack till alla domare och provläsare Tommy och Stig som ställde upp och mia i köket som fixade maten.

Provledningen Bert o Claes

smkval2014
Lasse Berglund (ordförande) till vänster gratulerar ettan Leif Lundberg och tvåan Lars Skerved till fina resultat på SM-kvalet

      Plac
Lundbergs Sacko Leif Lundberg 167,0 1
Raikukorven Wilda Lars Skerved 160,0 2
Krutabackens Birk Jan-Erik Eriksson 156,0 3
Ålbolandets Hasu Tomas Ramberg 151,5 4
Åskbergets Focus Ingemar Ångman 146,5 5
Klövkampens Tellus Fredrik Wester 128,5 6
Räggkläppens Akka Dick Söderström 128,0 7
Ronaldo Fredrik Karlsson 123,0 8
Bösslinges Asse Tobias Hovberg 112,5 9
Åskbergets Extra Torbjörn Jansson 99,5 10
Haugmyra’s Larionov Åke Lavén 90,5 11
Share

LOTTNING SM-KVAL

LOTTNING SM- KVAL 29/8 2014

      Domare
Ålbolandets Hasu 95.5 Tomas Ramberg Hans Gustafsson
Lundbergs Sacko 94,5 Leif Lundberg Peter Lindholm
Åskbergets Extra 89,5 Torbjörn Jansson Conny Pettersson
Åskbergets Focus 85 Ingemar Ångman Bert Jansson
Raikukorven Wilda 84.5 Lars Skerved Kjell Gille
Krutabackens Birk 82 Jan-Erik Eriksson Olle-Jonny Jonsson
Klövkampens Tellus 81.5 Fredrik Wester Mikael Bylund
Räggkläppens Akka 79.5 Dick Söderström Lars Berglund
Bösslinges Asse 79 Tobias Hovberg Oskar Axfeldt
Haugmyra,s Larionov 78,5 Åke Laven Patrik Josjö
Ronaldo 78 Fredrik Karlsson Stefan Ivarsson

 

Lycka till!!

Provledningen Bert Jansson Clas Holm

 

Share

Domarträff Gimo Jaktstuga 29/8 2014

 

SM-KVAL, Klubbmästerskap, uttagning Finnkamp.

Fredagen 29 augusti välkomnar vi alla hundägare , jaktprovsdomare, aspiranter och elever till Gimo Jaktstuga på vår årliga domarträff.

Stig Bergström och Tommy Wallén kommer att finnas på plats från 12.00 för att läsa prov. Du som domare, som dömer kvalet, åk dit med ditt prov så fort som möjligt, så att vi kan följa programmet.

Fika och mackor o korv kommer att finnas på plats.

Program
15:00. Kollegium för klubbmästerskapet.
18:00 (ca) Prisutdelning då den hund som vunnit klubbmästerskapet och får äran att representera klubben på SM, samt de hundar som får äran att representera klubben i klubbkampen mot finnarna utses. Därefter kommer vi att grilla en bit mat och informera angående jaktprovsverksamheten.

Anmälan till provledningen senast 24/8 (så vi vet hur mycket mat vi ska fixa).

Bert Jansson mob: 070-699 89 97, e-post: bert.jansson@telia.com

 

Share