Ska du resa med hunden till Finland?

Nu när semestertiden börjar närma sig så vill vi passa på att informera våra medlemmar om kraven vid resa med hund till Finland. Informationen har vi hämtat på Jordburksverkets hemsida, som är ansvarig myndighet.

När du reser till Sverige med hund eller katt från Finland, inkl. Åland, krävs:

  1. Sällskapsdjurspass
  2. Id-märkning
  3. Rabiesvaccination inkl. blodprov med godkänd mängd antikroppar mot rabies
  4. Anmälan till tullen vid gränspassagen

Börja med att kontakta din veterinär och bestäm tid för besök med hunden eller katten. Veterinären vet mer om vad som krävs och om behandlingar som rekommenderas för din hund eller katt och beroende på ålder, kondition, resmål m.m.

Sällskapsdjurspass
Du köper passet hos veterinären. Din veterinär fyller i passet.

Id-märkning
Veterinären id-märker ditt djur, antingen med chip (ISO-standard 11784 eller 11785) eller tatuering. Be veterinären kontrollera att märkningen är lättläst, i annat fall kan det bli problem vid gränspassagen in i andra länder eller vid återresan till Sverige.

Rabiesvaccination och antikroppskontroll
Hunden eller katten ska ha en godkänd rabiesvaccination.
Observera att djuret måste vara id-märkt innan eller i samband med vaccination.
Grundvaccinering kan göras på djur över tre månaders ålder – tidigare utförd vaccination är inte giltig för resa.
Tidigast 120 dagar efter den senaste vaccinationen kontrollerar veterinären genom ett blodprov (som skickas till godkänt laboratorium för analys), att djuret verkligen fått motståndskraft mot rabies. Djur som vaccinerats mot rabies tidigare ska sedan återvaccineras med vissa intervall för att få ett fortsatt rabiesskydd år efter år.
Du måste vaccinera djuret med de intervall som vaccintillverkaren rekommenderar.
I Sverige har Rabisin 1 år och 45 dagars giltighetstid, Nobivac Rabies har 3 års giltighetstid (3×365 dagar).
Samma vaccin kan dock ha en annan giltighetstid i annat land.
Om du revaccinerar ditt djur utomlands kan du därför få en annan giltighetstid inskriven i ditt pass trots att du använt samma vaccin. Den giltighetstid som är inskriven i passet är dock det man går efter då djuret reser, dvs en hund som vaccinerats med Nobivac Rabies i Sverige får resa inom EU på denna vaccination i tre år.

Anmäl till tullen
Vid inresan till Sverige ska gränsen passeras ”på rött” där man anmäler att hunden eller katten reser in i landet.

Share